WA Home
A.net/WA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Big Sky Indoor Championships
February 22nd-24th 2024 Spokane, Washington, United States
Report
Block
7 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2017 Feb 23rd to Feb 25th
Results
Video
News
Photos
2024
2
2023
1
2022
2020
1
1
2019
1
2
2018
1
1
2017
1
2
2016
1
2
2015
1
1
2014
1
2
2013
1
3
2012
1
2
2011
2
1
2
2
2010
1
1
2009
1
1
Media for 2017
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
2
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2017 Results - Big Sky Indoor Championships
Feb 21st 2017, 10:29pm
Attending groups
DyeStatCOLLEGE.com
LiveWebcasts
RunnerSpace.com/ID
Invited groups
2017
Big Sky Indoor Track & Field Championships
2017 Results - Big Sky Indoor Championships
Published by
ResultsCentral
Feb 21st 2017, 10:29pm
Varsity - Mens
1.
Northern Arizona
129.5
2.
Southern Utah
100
3.
Montana State
64.5
4.
Sacramento State
62.5
5.
Idaho State
54.5
6.
Weber State
50
7.
Montana
44
8.
Eastern Washington
38
9.
Idaho
33
10.
North Dakota
25
11.
Portland State
17
12.
Northern Colorado
4
Varsity - Womens
1.
Northern Arizona
114
2.
Montana
84
3.
Montana State
68.5
4.
Sacramento State
58
5.
Weber State
54.5
6.
Northern Colorado
50
7.
Eastern Washington
40
8.
Idaho State
36.5
9.
Portland State
35
10.
North Dakota
30
11.
Southern Utah
28.5
12.
Idaho
25
Mens Results
Womens Results
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Isaiah Kennedy
6.75a
Northern Arizona
2.
Fr
Tre James
6.77a
Southern Utah
3.
Sr
Kossi Tchenawou
6.83a
Northern Arizona
4.
Sr
Alex Reece
6.85a
PR
Weber State
5.
So
Jonah Mathews
6.91a
Eastern Washington
6.
Sr
Arphaxad Carroll
6.91a
Idaho
7.
Fr
Cory Mullanix
6.93a
Idaho State
8.
Jr
Alex Mustard
6.98a
Montana
60 Meter Dash
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Mason Storm
7.14a
SR
Montana State
1.
Sr
Alec Acevedo
7.14a
PR
Sacramento State
3.
Jr
Donte Robinson
7.15a
PR
Portland State
4.
Sr
Drew Thompson
7.18a
SR
Idaho
5.
Jr
Reece LaFaye
7.22a
Weber State
6.
So
James Rodeman
7.27a
PR
Idaho State
7.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
7.29a
PR
Montana
8.
Fr
Dalen Hargett
7.30a
PR
Montana State
8.
So
Aaron Pullin
7.30a
Eastern Washington
10.
Sr
Tim Ankenman
7.31a
PR
Idaho State
11.
So
Dyllan James
7.32a
PR
Idaho State
12.
Fr
Josh Riley
7.33a
PR
Montana
13.
Jr
Max Jette
7.36a
PR
Sacramento State
14.
Sr
Tyler Kendell
7.47a
PR
Weber State
15.
So
Ethan Hitchcock
7.50a
Northern Colorado
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Tre James
6.72a
Southern Utah
2.
Jr
Isaiah Kennedy
6.80a
Northern Arizona
3.
Sr
Arphaxad Carroll
6.83a
PR
Idaho
4.
Sr
Kossi Tchenawou
6.85a
Northern Arizona
5.
Sr
Alex Reece
6.88a
Weber State
6.
So
Jonah Mathews
6.88a
PR
Eastern Washington
7.
Jr
Alex Mustard
6.89a
PR
Montana
8.
Fr
Cory Mullanix
6.89a
PR
Idaho State
9.
Sr
Michael Turner
6.91a
Sacramento State
10.
Jr
Andre Lindsey
6.92a
PR
Sacramento State
11.
Sr
Eric Adorno
6.93a
SR
Sacramento State
12.
So
Seth Fortin
6.94a
Weber State
13.
Sr
James Fisher
6.95a
Northern Arizona
14.
Jr
Jose Garcia
6.95a
PR
Eastern Washington
15.
Sr
Alex Mead
6.95a
Northern Colorado
16.
So
Jelani Brice-Moore
6.96a
PR
Sacramento State
17.
Fr
Tyren Wolfe
6.98a
Northern Arizona
18.
Jr
Karsten Niederer
6.99a
PR
Sacramento State
19.
Fr
Dawson Lack
7.01a
PR
Eastern Washington
20.
Fr
Novell Reid
7.02a
Southern Utah
21.
Jr
Demetrius Graves
7.07a
Northern Colorado
22.
So
Chris Ilio
7.10a
SR
Sacramento State
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
James Fisher
21.44a
Northern Arizona
2.
So
Callum Macnab
21.67a
Montana
3.
Jr
Isaiah Kennedy
21.82a
Northern Arizona
4.
Sr
Kossi Tchenawou
21.88a
Northern Arizona
5.
So
Sterling Reneau
21.89a
Montana
6.
So
Seth Fortin
22.00a
Weber State
7.
So
Robert Counts
22.31a
Idaho State
Sr
Alex Reece
DNF
Weber State
200 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Alex Reece
21.31a
PR
Weber State
2.
Sr
James Fisher
21.55a
Northern Arizona
3.
So
Callum Macnab
21.58a
PR
Montana
4.
Jr
Isaiah Kennedy
21.64a
PR
Northern Arizona
5.
So
Sterling Reneau
21.66a
PR
Montana
6.
Sr
Kossi Tchenawou
21.76a
Northern Arizona
7.
So
Seth Fortin
21.79a
PR
Weber State
8.
So
Robert Counts
21.79a
PR
Idaho State
9.
Fr
Tre James
21.80a
Southern Utah
10.
Jr
Alex Mustard
21.81a
PR
Montana
11.
Jr
Bret Davide
21.87a
PR
Idaho State
12.
Jr
James Chevious III
22.00a
PR
Northern Arizona
13.
Fr
Tyren Wolfe
22.08a
Northern Arizona
14.
So
Jonah Mathews
22.12a
PR
Eastern Washington
15.
Jr
Karsten Niederer
22.20a
PR
Sacramento State
16.
Sr
Eric Adorno
22.31a
Sacramento State
17.
Jr
Demetrius Graves
22.43a
Northern Colorado
18.
So
James Hollister
22.53a
PR
North Dakota
19.
So
Chris Ilio
22.83a
PR
Sacramento State
20.
Fr
Alec Foster
23.11a
Sacramento State
21.
So
Jelani Brice-Moore
23.63a
Sacramento State
Sr
Mitchell Gable
DNF
Portland State
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Sterling Reneau
47.81a
PR
Montana
2.
So
Jadin Casey
48.06a
PR
Montana State
3.
So
Brandan Harley
48.25a
Southern Utah
4.
So
Robert Counts
48.38a
Idaho State
5.
Jr
Bret Davide
48.47a
PR
Idaho State
6.
So
Inoa Wahinehookae
48.79a
Southern Utah
7.
Sr
Mitchell Gable
57.54a
Portland State
8.
Fr
Alec Foster
1:53.44a
Sacramento State
400 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Alec Foster
47.96a
PR
Sacramento State
2.
So
Sterling Reneau
48.12a
Montana
3.
So
Robert Counts
48.19a
PR
Idaho State
4.
So
Jadin Casey
48.47a
Montana State
5.
Jr
Bret Davide
49.09a
Idaho State
6.
So
Inoa Wahinehookae
49.12a
Southern Utah
7.
So
Brandan Harley
49.26a
Southern Utah
8.
Sr
Mitchell Gable
49.35a
Portland State
9.
So
Daunte Atkinson
49.60a
PR
Weber State
10.
Sr
Dylan Reynolds
49.65a
PR
Montana
11.
Jr
Christopher Lange
49.76a
Montana State
12.
So
Andrew Stich
49.86a
PR
Sacramento State
13.
Sr
Tyler Olson
49.91a
North Dakota
14.
Sr
Adam Huynh
50.02a
SR
Sacramento State
15.
Sr
Austin Upmeyer
50.11a
SR
Eastern Washington
16.
Jr
James Chevious III
50.24a
Northern Arizona
17.
So
Blake Hollingsworth
50.42a
SR
North Dakota
18.
Fr
Chase Armstrong
50.46a
PR
Montana
19.
Sr
Jordan Medina
50.50a
Northern Colorado
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
George Espino
1:49.34a
PR
Southern Utah
2.
Jr
Daniel Garz
1:49.87a
PR
Idaho State
3.
So
Kasey Knevelbaard
1:51.69a
Southern Utah
4.
So
Peter Lomong
1:52.60a
PR
Northern Arizona
5.
Sr
Ben Richardson
1:52.86a
Portland State
6.
So
Samuel Bloom
1:54.17a
Montana State
7.
So
Evan Keely
1:55.11a
Northern Colorado
8.
Jr
Jordon Wallin
1:55.20a
Montana
800 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Kasey Knevelbaard
1:51.63a
PR
Southern Utah
4.
Jr
Daniel Garz
1:52.22a
Idaho State
7.
Jr
Jordon Wallin
1:52.88a
PR
Montana
2.
Jr
George Espino
1:53.51a
Southern Utah
8.
Sr
Ben Richardson
1:53.54a
Portland State
5.
So
Peter Lomong
1:54.02a
Northern Arizona
9.
Sr
Blake Gerling
1:54.06a
Idaho
3.
So
Samuel Bloom
1:55.15a
Montana State
10.
Jr
Josh Hartford
1:55.17a
Weber State
11.
So
Geordie Beamish
1:55.46a
SR
Northern Arizona
6.
So
Evan Keely
1:55.66a
Northern Colorado
12.
Fr
Dean Ellenwood
1:55.99a
Idaho
13.
Fr
Noah Adams
1:56.19a
PR
Montana
14.
Fr
Cade Burks
1:56.27a
Northern Arizona
15.
Sr
Logan Stahl
1:56.52a
Eastern Washington
16.
So
Karsten Pease
1:56.61a
Montana
17.
Fr
Isaiah Remington
1:57.06a
Northern Colorado
18.
So
Frankie Hoerner
1:57.09a
Montana State
19.
Fr
Brian Espino
1:59.32a
Southern Utah
20.
Sr
Eric Sandall
1:59.98a
Southern Utah
21.
Sr
Keegan Lape
2:00.21a
Northern Colorado
22.
Fr
Brady DuPea
2:01.51a
Southern Utah
1000 Meters
Heptathlon
- Finals
x
1.
Jr
Reece LaFaye
2:38.69a
PR
Weber State
2.
Sr
Tim Ankenman
2:39.08a
PR
Idaho State
3.
Fr
Josh Riley
2:43.61a
PR
Montana
4.
Jr
Donte Robinson
2:46.41a
PR
Portland State
5.
So
Dyllan James
2:46.77a
PR
Idaho State
6.
Sr
Tyler Kendell
2:47.04a
PR
Weber State
7.
Jr
Max Jette
2:47.31a
SR
Sacramento State
8.
Sr
Mason Storm
2:51.23a
PR
Montana State
9.
Fr
Dalen Hargett
2:55.17a
PR
Montana State
10.
So
James Rodeman
2:55.36a
PR
Idaho State
11.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
2:58.84a
PR
Montana
12.
Sr
Alec Acevedo
2:59.52a
SR
Sacramento State
13.
Sr
Drew Thompson
2:59.66a
SR
Idaho
14.
So
Ethan Hitchcock
3:04.35a
Northern Colorado
15.
So
Aaron Pullin
3:06.11a
Eastern Washington
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
So
Kasey Knevelbaard
4:06.25a
Southern Utah
2.
Sr
Andy Trouard
4:10.31a
Northern Arizona
3.
So
Josh Collins
4:10.56a
Southern Utah
4.
Jr
Wyatt Diderickson
4:11.15a
Idaho State
5.
Sr
Matthew Baxter
4:12.46a
PR
Northern Arizona
6.
So
Tyler Day
4:12.60a
Northern Arizona
7.
Sr
Zachary Kughn
4:13.29a
Montana State
8.
Fr
Jason Quinn
4:14.52a
Southern Utah
9.
Fr
Tracen Warnick
4:16.86a
PR
Weber State
10.
Jr
Diego Leon
4:17.00a
Montana State
11.
Fr
Dallin Leatham
4:18.95a
Weber State
12.
So
Martin Ponce
4:19.91a
PR
Montana State
13.
So
Andrew Vandine
4:21.15a
PR
Montana State
14.
So
Peter Lomong
4:22.70a
Northern Arizona
15.
Fr
Cade Burks
4:25.24a
Northern Arizona
15.
Fr
Michael Finch
4:25.24a
PR
Southern Utah
17.
Sr
Ty James
4:26.48a
SR
Idaho State
18.
Fr
Elijah Changco
4:27.72a
Sacramento State
19.
Jr
Steaven Zachman
4:34.63a
Eastern Washington
20.
Jr
Liam Kennell
4:34.95a
Southern Utah
21.
Fr
Noah Belcik
4:38.03a
Idaho
22.
Fr
Noah Kells
4:43.70a
PR
Montana
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Tyler Day
8:16.26a
SR
Northern Arizona
2.
Sr
Matthew Baxter
8:17.60a
PR
Northern Arizona
3.
Sr
Andy Trouard
8:20.93a
PR
Northern Arizona
4.
Jr
Matt Wright
8:23.86a
Southern Utah
5.
So
Kasey Knevelbaard
8:27.00a
PR
Southern Utah
6.
So
Josh Collins
8:29.84a
Southern Utah
7.
Sr
Jason Kearns
8:30.47a
Weber State
8.
Fr
Grayson Ollar
8:36.31a
Idaho
9.
Fr
Luca Sinn
8:36.89a
PR
Weber State
10.
Sr
Nathan Stark
8:40.80a
Idaho
11.
So
Martin Ponce
8:42.19a
PR
Montana State
12.
Jr
Jordan Cross
8:43.40a
Weber State
13.
Jr
Mark Bennett
8:43.74a
PR
Southern Utah
14.
Jr
Diego Leon
8:44.35a
SR
Montana State
15.
Jr
Harvey Nelson
8:47.01a
Northern Arizona
16.
Sr
Austin Oser
8:47.18a
SR
Eastern Washington
17.
So
Peter Lomong
8:52.10a
Northern Arizona
18.
Sr
Adam Wollant
8:52.36a
PR
Montana State
19.
So
Dwain Stucker
8:53.86a
SR
Idaho
20.
Sr
Isaac Kitzan
8:55.22a
PR
Eastern Washington
21.
Sr
Drew Campbell
8:59.01a
North Dakota
22.
Sr
Cody Glad
9:00.19a
PR
Weber State
23.
Sr
Zachary Kughn
9:02.44a
Montana State
24.
Fr
Jason Quinn
9:03.38a
Southern Utah
25.
Sr
Shinano Miyazawa
9:04.75a
PR
Southern Utah
26.
Jr
Samuel Scheuer
9:05.35a
Sacramento State
27.
Sr
Paden Alexander
9:15.09a
Montana
28.
Fr
Elijah Changco
9:16.57a
Sacramento State
Jr
Wyatt Diderickson
DNF
Idaho State
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Tyler Day
14:31.36a
Northern Arizona
2.
Jr
Matt Wright
14:35.81a
Southern Utah
3.
Sr
Jason Kearns
14:42.79a
SR
Weber State
4.
Jr
Jordan Cross
14:49.31a
Weber State
5.
Jr
Mark Bennett
14:55.43a
Southern Utah
6.
Fr
Aidan Reed
15:17.18a
Southern Utah
7.
Sr
Adam Wollant
15:20.62a
PR
Montana State
8.
Sr
Cody Glad
15:21.29a
PR
Weber State
9.
So
Dwain Stucker
15:28.85a
Idaho
10.
Sr
Andrew Kaler
15:31.95a
PR
Idaho State
11.
So
Nathan Wellington
15:32.37a
Montana
12.
Jr
Samuel Scheuer
15:35.85a
Sacramento State
13.
Fr
Joe Petty
15:38.82a
PR
Idaho State
14.
Jr
Harvey Nelson
15:44.75a
PR
Northern Arizona
15.
Jr
Matt Homell
15:49.40a
Eastern Washington
Fr
Colton Johnsen
DNF
Eastern Washington
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Ben Doucette
7.96a
PR
Idaho
2.
So
Devon Montgomery
8.02a
PR
Southern Utah
3.
Fr
Khalil Dorsey
8.21a
Northern Arizona
4.
Fr
Kamal Golaube
8.22a
PR
Portland State
5.
So
Callum Macnab
8.25a
Montana
6.
Jr
Andre Lindsey
8.26a
Sacramento State
7.
Fr
Chase Armstrong
8.34a
Montana
Fr
Tanner Conner
DQ
Idaho State
60m Hurdles
- 42"
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Drew Thompson
8.36a
Idaho
2.
So
James Rodeman
8.38a
PR
Idaho State
3.
Sr
Mason Storm
8.42a
PR
Montana State
4.
Jr
Donte Robinson
8.50a
PR
Portland State
4.
Jr
Max Jette
8.50a
Sacramento State
6.
Sr
Tyler Kendell
8.59a
Weber State
7.
So
Aaron Pullin
8.77a
SR
Eastern Washington
9.
Sr
Alec Acevedo
8.85a
PR
Sacramento State
10.
Fr
Dalen Hargett
8.89a
PR
Montana State
15.
So
Ethan Hitchcock
9.40a
Northern Colorado
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Ben Doucette
8.04a
Idaho
2.
Jr
Andre Lindsey
8.16a
PR
Sacramento State
3.
So
Devon Montgomery
8.16a
Southern Utah
4.
So
Callum Macnab
8.20a
PR
Montana
5.
Fr
Chase Armstrong
8.27a
PR
Montana
6.
Fr
Tanner Conner
8.27a
PR
Idaho State
7.
Fr
Khalil Dorsey
8.27a
Northern Arizona
8.
Fr
Kamal Golaube
8.29a
Portland State
9.
Jr
Joey Czellecz
8.29a
Weber State
10.
Sr
Ryan Carlson
8.33a
Weber State
11.
So
Mack Baxter
8.45a
Idaho
12.
So
James Rodeman
8.50a
Idaho State
13.
Sr
Mason Storm
8.51a
Montana State
14.
Sr
Tyler Kendell
8.56a
Weber State
15.
Sr
Ryan Conan
8.61a
SR
Southern Utah
16.
So
Zion Stuffle
8.65a
Idaho
17.
So
Austin Tinsley
8.75a
SR
Sacramento State
Fr
Tremaine McAdams
DNF
Eastern Washington
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:14.06a
Montana
2.
Relay Team
3:15.18a
Weber State
3.
Relay Team
3:16.24a
Sacramento State
4.
Relay Team
3:19.04a
Montana State
5.
Relay Team
3:19.61a
Idaho
6.
Relay Team
3:19.92a
Idaho State
7.
Relay Team
3:20.31a
Southern Utah
8.
Relay Team
3:20.77a
North Dakota
9.
Relay Team
3:21.28a
Northern Colorado
10.
Relay Team
3:22.40a
Eastern Washington
11.
Relay Team
3:33.03a
Northern Arizona
Relay Team
DNF
Portland State
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
10:01.21a
Montana State
2.
Relay Team
10:04.77a
Northern Arizona
3.
Relay Team
10:06.77a
Weber State
4.
Relay Team
10:10.09a
Southern Utah
5.
Relay Team
10:15.01a
Idaho State
6.
Relay Team
10:16.41a
Idaho
7.
Relay Team
10:23.55a
North Dakota
8.
Relay Team
10:25.65a
Montana
9.
Relay Team
10:31.28a
Eastern Washington
10.
Relay Team
10:41.61a
Sacramento State
11.
Relay Team
10:42.07a
Northern Colorado
12.
Relay Team
10:57.64a
Portland State
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Justin Franz
17.87m
Idaho State
2.
Sr
Jayson Kovar
17.48m
Southern Utah
3.
Jr
Kyle Douglass
17.26m
Montana State
4.
So
Aaron Cunningham
17.08m
Eastern Washington
5.
Fr
Parker Joens
17.01m
PR
Northern Arizona
6.
Fr
Kyle Morris
16.91m
PR
Montana
7.
Jr
Ian Collins
16.73m
PR
North Dakota
8.
So
Nathan Dunivan
16.62m
PR
Weber State
9.
Fr
Zack Short
16.44m
Idaho
10.
Fr
Alec Nehring
16.41m
PR
Montana State
11.
Jr
Nick Jackson
15.85m
Montana
12.
Fr
Matt Culhane
15.23m
PR
North Dakota
13.
Jr
Calvin Root
15.21m
Montana State
14.
So
Aaron Obert
14.84m
PR
Eastern Washington
15.
So
Cannon Brunsvik
14.65m
Southern Utah
16.
Sr
Scott Miller
14.57m
Eastern Washington
17.
So
Troy Bacon
13.89m
Portland State
18.
So
Kyle Peterson
13.04m
Sacramento State
Shot Put
- 16lb
Heptathlon
- Finals
x
1.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
13.47m
PR
Montana
2.
So
Dyllan James
12.69m
PR
Idaho State
3.
Sr
Mason Storm
12.33m
Montana State
4.
Jr
Max Jette
12.19m
PR
Sacramento State
4.
Sr
Alec Acevedo
12.19m
PR
Sacramento State
6.
Fr
Dalen Hargett
12.10m
Montana State
7.
Jr
Donte Robinson
12.06m
Portland State
8.
So
Aaron Pullin
11.33m
Eastern Washington
9.
Sr
Drew Thompson
11.27m
Idaho
10.
Sr
Tyler Kendell
11.17m
PR
Weber State
11.
Sr
Tim Ankenman
11.15m
Idaho State
12.
Fr
Josh Riley
10.52m
PR
Montana
12.
Jr
Reece LaFaye
10.52m
Weber State
14.
So
James Rodeman
10.29m
PR
Idaho State
15.
So
Ethan Hitchcock
9.11m
Northern Colorado
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Noah Martin
2.09m
PR
Montana State
2.
So
Nolan Hovland
2.09m
SR
North Dakota
3.
So
Obang Odol
2.03m
Northern Arizona
4.
So
Chez Jackson
2.03m
Eastern Washington
5.
Sr
Dusan Jevtic
1.99m
Idaho
6.
So
Daniel Onuoha
1.95m
Sacramento State
7.
Jr
Darius Armstead
1.95m
Sacramento State
8.
So
Forrest Wallace
1.95m
Eastern Washington
9.
So
Trey Deveraux
1.95m
Weber State
9.
Sr
Mohamed Abdulla
1.95m
SR
Sacramento State
9.
Jr
Chris Jones
1.95m
PR
Northern Arizona
9.
Jr
Donte Robinson
1.95m
Portland State
13.
Jr
Aidan Pedersen
1.95m
Montana State
14.
Fr
Grant Whitcutt
1.90m
Montana
14.
Sr
Tyler Kendell
1.90m
Weber State
16.
Sr
Andrew Morgan
1.90m
Eastern Washington
16.
Fr
Josh Riley
1.90m
Montana
16.
Sr
Jayson Dupree
1.90m
Northern Colorado
19.
Jr
Max Jette
1.90m
Sacramento State
Fr
Brendan Thurber-Blaser
NH
Montana
Jr
Charlie Bush
NH
Montana
High Jump
Heptathlon
- Finals
x
1.
Fr
Josh Riley
2.00m
Montana
2.
Jr
Donte Robinson
1.97m
Portland State
3.
Jr
Max Jette
1.94m
PR
Sacramento State
4.
Sr
Mason Storm
1.91m
PR
Montana State
5.
Sr
Drew Thompson
1.88m
Idaho
5.
Sr
Tyler Kendell
1.88m
Weber State
7.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
1.85m
Montana
8.
So
James Rodeman
1.79m
PR
Idaho State
8.
So
Aaron Pullin
1.79m
Eastern Washington
8.
Sr
Alec Acevedo
1.79m
Sacramento State
11.
So
Dyllan James
1.76m
PR
Idaho State
11.
Sr
Tim Ankenman
1.76m
PR
Idaho State
13.
Jr
Reece LaFaye
1.73m
PR
Weber State
14.
Fr
Dalen Hargett
1.70m
PR
Montana State
15.
So
Ethan Hitchcock
1.67m
Northern Colorado
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Steven Pust
4.82m
Sacramento State
2.
Sr
Steven Beck
4.82m
Idaho State
3.
Jr
Luke Middelstadt
4.82m
PR
Montana State
4.
So
Aaron Pullin
4.72m
PR
Eastern Washington
5.
So
Zach Ray
4.57m
North Dakota
5.
Fr
Keegan Winkle
4.57m
PR
Portland State
5.
So
Brendan Shelley
4.57m
Weber State
8.
Fr
Jacob Bradford
4.57m
PR
Montana State
8.
Sr
David Broderick
4.57m
PR
Idaho State
10.
So
Nathan Heck
4.57m
Idaho State
10.
Jr
Brett Dringman
4.57m
Montana
10.
Jr
Charlie Bush
4.57m
Montana
13.
Jr
Jakob Alme
4.57m
SR
Montana
14.
Jr
Max Jette
4.42m
PR
Sacramento State
15.
So
Keaton Pace
4.42m
SR
Weber State
15.
So
Branygen Anderson
4.42m
Montana State
15.
Fr
Knox Semenza
4.42m
Montana State
18.
Sr
Austin Decker
4.42m
Montana State
18.
So
Jace Kruger
4.42m
PR
North Dakota
18.
Sr
Nico Fonzi
4.42m
PR
Southern Utah
Fr
Grant Whitcutt
NH
Montana
Fr
Brendan Thurber-Blaser
NH
Montana
Sr
Graham Reid
NH
Montana State
Fr
Noah Martin
NH
Montana State
So
Larry Still
NH
Eastern Washington
Sr
Trevor Hubby
NH
Sacramento State
Pole Vault
Heptathlon
- Finals
x
1.
Jr
Max Jette
4.37m
Sacramento State
1.
So
James Rodeman
4.37m
PR
Idaho State
3.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
4.27m
PR
Montana
3.
Sr
Mason Storm
4.27m
PR
Montana State
3.
So
Aaron Pullin
4.27m
Eastern Washington
6.
Jr
Reece LaFaye
4.17m
Weber State
6.
Sr
Alec Acevedo
4.17m
Sacramento State
8.
Sr
Tyler Kendell
4.07m
PR
Weber State
9.
Jr
Donte Robinson
3.97m
PR
Portland State
10.
So
Dyllan James
3.87m
PR
Idaho State
10.
Sr
Tim Ankenman
3.87m
PR
Idaho State
10.
Sr
Drew Thompson
3.87m
PR
Idaho
13.
Fr
Josh Riley
3.77m
PR
Montana
14.
Fr
Dalen Hargett
3.57m
PR
Montana State
15.
So
Ethan Hitchcock
3.57m
PR
Northern Colorado
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Keshun McGee
7.62m
PR
Eastern Washington
2.
Sr
Arphaxad Carroll
7.43m
Idaho
3.
Sr
Michael Turner
7.38m
SR
Sacramento State
4.
Jr
Cory Barger
7.35m
PR
Sacramento State
5.
Fr
Khalil Dorsey
7.33m
PR
Northern Arizona
6.
Fr
Caleb Neth
7.15m
PR
Montana State
7.
Jr
Alexander Lewis
7.11m
Montana State
8.
Fr
Cameron Rayford
7.05m
PR
Northern Arizona
8.
Sr
Alec Acevedo
7.05m
PR
Sacramento State
10.
Sr
Gathungu Ndirangu
6.84m
PR
Sacramento State
11.
Sr
Trenton Osborn
6.79m
Eastern Washington
12.
Jr
Logan Leavitt
6.76m
Weber State
12.
Fr
Jah Strange
6.76m
Sacramento State
12.
So
Dylan Barger
6.76m
PR
Sacramento State
15.
Fr
Kyle Leblanc
6.74m
Idaho State
16.
Sr
Richard Cooper
6.67m
Sacramento State
17.
Jr
Darius Armstead
6.64m
PR
Sacramento State
18.
Fr
Noah Martin
6.56m
Montana State
19.
So
Kodzo Toku
6.55m
Portland State
20.
Fr
Justin Simpson
6.54m
Portland State
21.
So
Jacob Tagita
6.46m
Northern Colorado
22.
Sr
Dylan Reynolds
6.26m
Montana
Jr
Trevor Simanski
FOUL
Montana State
Sr
Mason Storm
FOUL
Montana State
Long Jump
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Mason Storm
7.08m
PR
Montana State
2.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
6.86m
PR
Montana
3.
Jr
Donte Robinson
6.69m
PR
Portland State
3.
Sr
Alec Acevedo
6.69m
Sacramento State
5.
Jr
Max Jette
6.51m
PR
Sacramento State
5.
So
James Rodeman
6.51m
Idaho State
7.
Jr
Reece LaFaye
6.44m
PR
Weber State
8.
Sr
Drew Thompson
6.41m
SR
Idaho
9.
So
Dyllan James
6.28m
PR
Idaho State
10.
Fr
Josh Riley
6.22m
Montana
11.
Sr
Tim Ankenman
6.12m
PR
Idaho State
12.
So
Ethan Hitchcock
6.05m
Northern Colorado
13.
So
Aaron Pullin
5.95m
Eastern Washington
14.
Sr
Tyler Kendell
5.83m
Weber State
15.
Fr
Dalen Hargett
5.70m
PR
Montana State
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Darius Armstead
15.61m
PR
Sacramento State
2.
Fr
Keshun McGee
15.57m
PR
Eastern Washington
3.
Fr
Jah Strange
15.22m
PR
Sacramento State
4.
Sr
Gathungu Ndirangu
15.15m
PR
Sacramento State
5.
Sr
Mohamed Abdulla
14.75m
SR
Sacramento State
6.
So
Kodzo Toku
14.43m
PR
Portland State
7.
Sr
Jayson Dupree
14.26m
Northern Colorado
8.
Jr
Trevor Simanski
14.10m
Montana State
9.
Jr
Alexander Lewis
14.03m
PR
Montana State
10.
Fr
Cameron Rayford
13.98m
PR
Northern Arizona
11.
So
Jacob Tagita
13.88m
Northern Colorado
12.
Fr
Jonny Magee
13.86m
Idaho
13.
Sr
Christian Wood
13.75m
PR
Portland State
14.
Fr
Fondereaux Wilson
13.46m
Idaho State
15.
Fr
Steven Hartshorn-West
13.38m
Northern Arizona
16.
Jr
Zach Carpenter
13.35m
PR
Northern Colorado
Fr
Rayvon Solomon
ND
Northern Colorado
So
Dylan Barger
FOUL
Sacramento State
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Adam Keenan
20.18m
Northern Arizona
2.
Sr
Justin Herbert
19.00m
PR
Weber State
3.
Jr
Calvin Root
18.66m
Montana State
4.
Sr
Cody Mach
18.60m
North Dakota
5.
So
Adam Mehr
18.39m
PR
North Dakota
6.
Sr
Christian Brininger
18.37m
PR
Idaho State
7.
So
Nathan Dunivan
18.19m
PR
Weber State
8.
So
Kyle Peterson
17.90m
PR
Sacramento State
9.
Sr
Jayson Kovar
17.67m
SR
Southern Utah
10.
So
Matthew Pete Bauman
16.65m
Idaho
11.
So
Aaron Cunningham
16.30m
Eastern Washington
12.
Jr
Shawn Buck
16.30m
PR
Eastern Washington
13.
Fr
Matt Culhane
16.21m
PR
North Dakota
14.
So
Brady Williams
16.19m
Northern Arizona
15.
So
Dante Tyler
15.21m
PR
Eastern Washington
16.
Jr
Nick Jackson
15.20m
PR
Montana
17.
Fr
Parker Joens
14.50m
Northern Arizona
18.
Fr
Alec Nehring
14.09m
Montana State
19.
Fr
Andy Samuel
13.11m
North Dakota
Heptathlon Score
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Mason Storm
5340
PR
Montana State
2.
Jr
Donte Robinson
5230
PR
Portland State
3.
Jr
Max Jette
5202
PR
Sacramento State
4.
Fr
Brendan Thurber-Blaser
5064
PR
Montana
5.
So
James Rodeman
4931
PR
Idaho State
6.
Sr
Alec Acevedo
4924
SR
Sacramento State
7.
Sr
Drew Thompson
4896
SR
Idaho
8.
Fr
Josh Riley
4873
PR
Montana
9.
Jr
Reece LaFaye
4866
PR
Weber State
10.
Sr
Tyler Kendell
4798
PR
Weber State
11.
Sr
Tim Ankenman
4796
PR
Idaho State
12.
So
Dyllan James
4753
PR
Idaho State
13.
So
Aaron Pullin
4636
SR
Eastern Washington
14.
Fr
Dalen Hargett
4441
PR
Montana State
15.
So
Ethan Hitchcock
4045
Northern Colorado
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Genna Settle
7.44a
PR
Portland State
2.
Sr
Shanice McPherson
7.50a
PR
Northern Arizona
3.
Jr
Rebecca Tarbert
7.60a
SR
Eastern Washington
4.
Sr
Moriah Zachary
7.66a
Northern Colorado
5.
Sr
Daryan Box
7.66a
PR
Montana State
6.
Jr
Alivia Ayres-Perry
7.67a
Northern Colorado
7.
So
Amari Jones
7.69a
PR
Sacramento State
8.
So
Truanne Roginske
7.74a
PR
Montana State
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Genna Settle
7.51a
Portland State
2.
Sr
Shanice McPherson
7.62a
Northern Arizona
3.
Jr
Alivia Ayres-Perry
7.64a
SR
Northern Colorado
4.
Jr
Rebecca Tarbert
7.64a
Eastern Washington
5.
Sr
Moriah Zachary
7.67a
Northern Colorado
6.
So
Amari Jones
7.72a
Sacramento State
7.
Sr
Daryan Box
7.74a
Montana State
8.
So
Truanne Roginske
7.75a
Montana State
9.
Sr
Brianna Pardner
7.76a
SR
Northern Colorado
10.
Jr
Alanna Vann
7.76a
PR
Montana
11.
Fr
Rechelle Meade
7.79a
Idaho
12.
Jr
Jamie Holliday
7.80a
Northern Colorado
13.
So
Samara Lishchynsky
7.87a
Northern Colorado
14.
So
Abby Taylor
7.88a
PR
Sacramento State
15.
Fr
Nia Powdrell
7.88a
Portland State
16.
Fr
Peyton Green
7.91a
Southern Utah
17.
So
Mia Russell
7.95a
PR
Southern Utah
18.
Sr
Kristen Robinson
8.02a
Sacramento State
19.
So
Courtney Stromme
8.13a
Montana State
20.
Fr
Artearra Coffey
8.23a
PR
Sacramento State
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Genna Settle
23.75a
PR
Portland State
2.
Sr
Moriah Zachary
24.02a
PR
Northern Colorado
3.
So
Jasmine Malone
24.14a
PR
Northern Arizona
4.
Jr
Amanda Jaynes
24.29a
PR
Montana State
5.
Sr
Shanice McPherson
24.63a
PR
Northern Arizona
6.
Jr
Erika McLeod
24.67a
Montana
7.
So
Amari Jones
24.76a
PR
Sacramento State
8.
Jr
Alivia Ayres-Perry
24.98a
Northern Colorado
200 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Moriah Zachary
24.12a
Northern Colorado
2.
Sr
Genna Settle
24.13a
Portland State
3.
So
Jasmine Malone
24.26a
Northern Arizona
4.
Jr
Amanda Jaynes
24.35a
Montana State
5.
Jr
Erika McLeod
24.62a
PR
Montana
6.
Jr
Alivia Ayres-Perry
24.71a
PR
Northern Colorado
7.
So
Amari Jones
24.77a
Sacramento State
8.
Sr
Shanice McPherson
24.91a
Northern Arizona
9.
So
Carly Schulz
24.96a
PR
Sacramento State
10.
Fr
Nia Powdrell
25.00a
Portland State
11.
So
Rachel Vinjamuri
25.01a
PR
Portland State
12.
Sr
Daryan Box
25.11a
PR
Montana State
13.
Fr
Peyton Green
25.11a
Southern Utah
14.
So
Truanne Roginske
25.21a
PR
Montana State
15.
So
Olivia Ellis
25.27a
PR
Montana
16.
Jr
Alyssa Bettendorf
25.36a
PR
Northern Colorado
17.
Sr
Brianna Pardner
25.39a
PR
Northern Colorado
18.
So
Mia Russell
25.47a
Southern Utah
19.
So
Samara Lishchynsky
25.52a
Northern Colorado
20.
Jr
Alanna Vann
25.65a
PR
Montana
21.
So
Courtney Stromme
26.74a
Montana State
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Jasmine Malone
54.43a
PR
Northern Arizona
2.
Fr
McKenna Ramsay
55.19a
PR
Montana State
3.
Sr
Maisie Larabee
55.54a
PR
Idaho State
4.
Fr
Linnea Saltz
55.56a
PR
Southern Utah
5.
Sr
Joy Weems
55.74a
PR
Sacramento State
6.
Jr
Heather Harrower
55.88a
North Dakota
7.
So
Mackenzie Howie
56.53a
Northern Colorado
8.
Jr
Shalise Fernander
56.54a
Northern Colorado
400 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Jasmine Malone
55.16a
Northern Arizona
2.
Sr
Joy Weems
55.96a
Sacramento State
3.
Fr
McKenna Ramsay
56.14a
Montana State
4.
So
Mackenzie Howie
56.27a
PR
Northern Colorado
5.
Sr
Maisie Larabee
56.28a
Idaho State
6.
Jr
Heather Harrower
56.29a
North Dakota
7.
Fr
Linnea Saltz
56.30a
Southern Utah
8.
Jr
Shalise Fernander
56.51a
PR
Northern Colorado
9.
So
Carly Schulz
56.74a
PR
Sacramento State
10.
So
Rachel Vinjamuri
56.88a
SR
Portland State
11.
Jr
Taylor Buschy
57.07a
PR
Montana State
12.
Jr
Tylnn Carter
57.21a
Northern Arizona
13.
So
Olivia Ellis
57.48a
PR
Montana
14.
So
Cassidy Zurn
58.19a
Sacramento State
15.
So
Hailey Phillips
58.20a
PR
Montana State
16.
-
Tyna Perreault
58.29a
PR
Campbell
17.
So
Holly Anderson
59.15a
Montana State
18.
Sr
Janessa Day
1:02.04a
Eastern Washington
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Christie Schiel
2:08.29a
PR
Montana State
2.
Jr
Emily Cheroske
2:09.61a
PR
Montana
3.
So
Cammy Sargent
2:09.64a
PR
Northern Colorado
4.
Sr
Ashley Taylor
2:10.66a
PR
Northern Arizona
5.
Jr
Maggie Carruth
2:12.71a
Northern Arizona
6.
So
Alicia Thompson
2:13.30a
PR
Northern Colorado
7.
So
Megan Franz
2:14.80a
Montana
8.
Fr
Kimberly Parsell
2:21.66a
Montana State
800 Meters
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Erika McLeod
2:17.09a
PR
Montana
2.
So
Shayla Henderson
2:20.89a
PR
Idaho State
3.
Sr
Nicole Stroot
2:21.99a
PR
Montana
4.
Sr
Elizabeth Venzon
2:25.47a
PR
Sacramento State
5.
Sr
Jessica Chrisp
2:25.48a
PR
Montana State
6.
So
Claire Harris
2:26.89a
Northern Colorado
7.
Sr
Deandra Elcock
2:30.11a
Northern Colorado
8.
Sr
Bailey Woodbury
2:32.35a
PR
Idaho State
9.
Sr
Kendra Hamm
2:32.52a
PR
Eastern Washington
10.
Fr
Silke Berendse
2:33.79a
PR
Idaho
11.
Fr
Helena McLeod
2:34.42a
PR
Northern Arizona
12.
So
Emilia Del Hoyo
2:34.94a
SR
Sacramento State
13.
Fr
Ivie Eboigbodin
2:37.62a
PR
Sacramento State
14.
So
Mackenzie Pettit
2:40.74a
Northern Colorado
15.
Jr
Jenna Dukovcic
2:45.97a
PR
Montana
16.
Fr
Sara Murray
2:46.63a
PR
Northern Arizona
17.
So
Julia Grimm
2:52.95a
PR
Sacramento State
800 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Maggie Carruth
2:10.93a
PR
Northern Arizona
2.
Sr
Christie Schiel
2:11.05a
Montana State
3.
So
Cammy Sargent
2:11.40a
Northern Colorado
4.
Jr
Emily Cheroske
2:11.43a
Montana
5.
Sr
Ashley Taylor
2:12.68a
Northern Arizona
6.
So
Megan Franz
2:13.31a
PR
Montana
7.
So
Alicia Thompson
2:13.52a
Northern Colorado
8.
Fr
Kimberly Parsell
2:14.20a
PR
Montana State
9.
So
Kendra Larson
2:14.27a
PR
Montana State
10.
Sr
Paige Cardiff
2:15.62a
PR
Southern Utah
11.
Sr
Marquita Palmer
2:15.98a
Idaho
12.
Fr
Carly Smiedala
2:15.99a
Montana
13.
Sr
Melanie Zibrat
2:18.44a
Northern Arizona
14.
Jr
Michaella Hintze
2:19.74a
Weber State
15.
Sr
Jocelyn Orozco
2:21.18a
Sacramento State
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Paige Gilchrist
4:48.85a
PR
Northern Arizona
2.
Sr
Kylie Goo
4:52.34a
Northern Arizona
3.
Jr
Sharlie Dimick
4:53.26a
Southern Utah
4.
Sr
Reagan Colyer
4:57.23a
Montana
5.
Sr
Sasha Kent
4:59.65a
PR
Idaho State
6.
Fr
Isabella Williams
5:02.30a
PR
Weber State
7.
Sr
Josie Riggs
5:04.43a
Southern Utah
8.
Fr
Kaili Keefe
5:07.33a
Eastern Washington
9.
Jr
Rosa Hardarson
5:08.02a
Montana
10.
So
Krista Story
5:08.03a
Idaho
11.
So
Erin Hagen
5:11.03a
Idaho
12.
Fr
Emily Wesseling
5:12.40a
Idaho
13.
Fr
Maddy Kauffman
5:13.93a
PR
Southern Utah
14.
So
Amy Quinones
5:16.77a
Sacramento State
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Paige Gilchrist
9:37.58a
PR
Northern Arizona
2.
So
Alyssa Snyder
9:47.39a
PR
Montana State
3.
Sr
Ellie Child
9:48.29a
Weber State
4.
So
Emily Pittis
9:53.14a
Montana
5.
Jr
Jenica Dodge
9:57.16a
PR
Idaho State
5.
Jr
Sharlie Dimick
9:57.16a
PR
Southern Utah
7.
So
Mikayla Malaspina
10:04.24a
PR
Northern Arizona
8.
Jr
Candace Sharp
10:04.86a
PR
Weber State
9.
So
Kara Story
10:04.87a
Idaho
10.
Jr
Louisa Serpe
10:06.77a
PR
Montana State
11.
So
Jessica Bailey
10:06.98a
PR
Montana
12.
Sr
Melanie Townsend
10:09.94a
SR
Northern Arizona
13.
So
Andrea Condie
10:14.94a
Idaho
14.
Jr
Presli Hutchison
10:15.33a
Idaho State
15.
Sr
Josie Riggs
10:16.49a
PR
Southern Utah
16.
Sr
Sasha Kent
10:16.55a
PR
Idaho State
17.
Sr
Reagan Colyer
10:17.30a
Montana
18.
Fr
Maddie Cannon
10:17.78a
PR
Weber State
19.
Sr
Summer Harper
10:19.02a
PR
Weber State
20.
So
Brighton Glassman
10:19.50a
Southern Utah
21.
So
Miranda Myers
10:20.34a
PR
Northern Arizona
22.
Jr
Ashley Tyndall
10:21.81a
PR
Southern Utah
23.
Fr
Carli Corpus
10:22.63a
PR
Eastern Washington
24.
Sr
Kylie Goo
10:23.54a
PR
Northern Arizona
25.
Fr
Marlee Mitchell
10:26.39a
Weber State
26.
So
Lexie Green
10:29.48a
Weber State
27.
So
Sierra Speiker
10:30.16a
Idaho
28.
Fr
Maizy Brewer
10:35.42a
Idaho
29.
Sr
Kaylee Abel
10:42.37a
PR
Southern Utah
30.
Fr
Julieta Navarrete-Lamas
10:48.90a
PR
Southern Utah
31.
Sr
Carly Hansen
10:49.32a
Idaho State
32.
Sr
Haley Heinemann
11:00.00a
Sacramento State
33.
So
Amy Quinones
11:08.61a
PR
Sacramento State
34.
Fr
Maddy Kauffman
11:22.96a
PR
Southern Utah
35.
Sr
Jocelyn Orozco
11:47.76a
PR
Sacramento State
So
Michayla Miller
DNF
Weber State
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Ellie Child
16:56.66a
Weber State
2.
Jr
Jenica Dodge
17:07.64a
PR
Idaho State
3.
So
Alyssa Snyder
17:10.27a
PR
Montana State
4.
So
Mikayla Malaspina
17:26.23a
PR
Northern Arizona
5.
Jr
Candace Sharp
17:27.79a
PR
Weber State
6.
So
Jessica Bailey
17:30.92a
PR
Montana
7.
Jr
Ashley Tyndall
17:33.79a
Southern Utah
8.
Jr
Presli Hutchison
17:35.67a
PR
Idaho State
9.
Sr
Melanie Townsend
17:41.52a
SR
Northern Arizona
10.
Sr
Sarah Reiter
17:51.08a
SR
Eastern Washington
11.
So
Miranda Myers
17:53.44a
PR
Northern Arizona
12.
So
Sierra Speiker
17:55.21a
Idaho
13.
Sr
Haley Heinemann
17:57.36a
Sacramento State
14.
Jr
Sarah Medved
18:06.55a
SR
Portland State
15.
So
Lexie Green
18:06.82a
PR
Weber State
16.
So
Michayla Miller
18:10.73a
PR
Weber State
17.
So
Andrea Condie
18:18.12a
Idaho
18.
So
Brighton Glassman
18:20.80a
Southern Utah
19.
Sr
Carly Hansen
18:26.69a
Idaho State
20.
Fr
Gracie Ledwith
18:54.75a
Eastern Washington
21.
Sr
Cheryn Trapp
19:23.63a
SR
Portland State
Sr
Kari Hamilton
DNF
Eastern Washington
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Tawnie Moore
8.32a
PR
Weber State
2.
Sr
Akayla Anderson
8.38a
PR
Portland State
3.
Sr
Kristen Robinson
8.65a
Sacramento State
4.
Jr
Amanda Jaynes
8.67a
Montana State
5.
Sr
Nicole Stroot
8.70a
Montana
6.
Sr
Bailey Woodbury
8.81a
Idaho State
7.
So
Emilia Del Hoyo
8.91a
Sacramento State
8.
Fr
Hannah Coburn
8.97a
Montana
60m Hurdles
- 33"
Pentathlon
- Finals
x
1.
Sr
Nicole Stroot
8.65a
Montana
2.
So
Emilia Del Hoyo
8.71a
PR
Sacramento State
3.
Sr
Bailey Woodbury
8.75a
PR
Idaho State
4.
Jr
Erika McLeod
8.95a
PR
Montana
4.
So
Mackenzie Pettit
8.95a
PR
Northern Colorado
6.
Sr
Deandra Elcock
8.97a
Northern Colorado
7.
Sr
Jessica Chrisp
9.04a
SR
Montana State
8.
Fr
Sara Murray
9.08a
Northern Arizona
8.
So
Claire Harris
9.08a
Northern Colorado
10.
Sr
Elizabeth Venzon
9.22a
SR
Sacramento State
11.
So
Shayla Henderson
9.32a
PR
Idaho State
12.
Jr
Jenna Dukovcic
9.46a
PR
Montana
13.
Fr
Ivie Eboigbodin
9.51a
Sacramento State
14.
Sr
Kendra Hamm
9.64a
Eastern Washington
15.
Fr
Helena McLeod
9.91a
PR
Northern Arizona
16.
So
Julia Grimm
10.03a
Sacramento State
17.
Fr
Silke Berendse
10.13a
Idaho
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Akayla Anderson
8.41a
Portland State
2.
Sr
Tawnie Moore
8.45a
Weber State
3.
Sr
Nicole Stroot
8.60a
PR
Montana
4.
Jr
Amanda Jaynes
8.66a
PR
Montana State
5.
Sr
Kristen Robinson
8.67a
Sacramento State
6.
So
Emilia Del Hoyo
8.74a
Sacramento State
7.
Sr
Bailey Woodbury
8.80a
Idaho State
8.
Fr
Hannah Coburn
8.88a
PR
Montana
9.
Fr
Artearra Coffey
8.88a
PR
Sacramento State
10.
Sr
Carly Dalton
8.89a
PR
Southern Utah
11.
Fr
Alyisa Waite
8.89a
PR
Weber State
12.
Sr
Deandra Elcock
8.91a
PR
Northern Colorado
13.
So
Olivia Ellis
8.96a
PR
Montana
14.
So
Amanda Andrews
8.99a
Northern Colorado
15.
So
Claire Harris
9.00a
Northern Colorado
16.
Fr
Sara Murray
9.10a
Northern Arizona
17.
Jr
Morgan Sulser
9.13a
Montana
18.
Sr
Paige Hammock
9.26a
PR
Eastern Washington
19.
Fr
Ivie Eboigbodin
9.49a
Sacramento State
20.
So
Olivia Leavitt
11.63a
Sacramento State
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:44.44a
Montana State
2.
Relay Team
3:45.18a
Montana
3.
Relay Team
3:46.42a
Northern Colorado
4.
Relay Team
3:46.85a
Sacramento State
5.
Relay Team
3:47.10a
Southern Utah
6.
Relay Team
3:47.24a
Northern Arizona
7.
Relay Team
3:50.99a
Portland State
8.
Relay Team
3:52.46a
Weber State
9.
Relay Team
3:53.14a
Idaho State
10.
Relay Team
3:55.96a
Idaho
11.
Relay Team
3:56.18a
Eastern Washington
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
11:39.45a
Northern Arizona
2.
Relay Team
11:47.43a
Montana
3.
Relay Team
11:53.73a
Southern Utah
4.
Relay Team
12:03.34a
Montana State
5.
Relay Team
12:07.59a
Weber State
6.
Relay Team
12:09.35a
Eastern Washington
7.
Relay Team
12:11.63a
Idaho
8.
Relay Team
12:13.88a
Idaho State
9.
Relay Team
12:28.26a
North Dakota
10.
Relay Team
12:35.95a
Northern Colorado
11.
Relay Team
12:41.46a
Sacramento State
12.
Relay Team
13:07.34a
Portland State
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Katelyn Weber
15.31m
PR
North Dakota
2.
Sr
Natasha Powell
14.78m
PR
Weber State
3.
Sr
Adara Winder
14.57m
PR
Idaho
4.
Jr
Tiana Hatler-Stefick
14.12m
SR
Northern Arizona
5.
Sr
Samantha Hodgson
14.06m
Montana
6.
So
Jelaia Jones
13.82m
Sacramento State
7.
So
Paris Flenoy
13.77m
PR
Eastern Washington
8.
Sr
Tyhana Cooper
13.72m
Sacramento State
9.
Fr
Morgan Jones
13.34m
PR
Sacramento State
10.
Jr
Rachel Pott
13.23m
Northern Arizona
11.
Fr
Samantha Boudreau
13.08m
Eastern Washington
12.
So
Brittany Vielma
13.08m
Northern Arizona
13.
Fr
Keely Walker
13.04m
North Dakota
14.
Sr
Allie Keleti
12.94m
Montana
15.
Jr
Jazzmine Ecker
12.61m
Northern Arizona
16.
Sr
Molly Griep
12.59m
North Dakota
17.
Fr
Lindsay Benson
12.54m
Montana State
18.
Fr
Kayla Holmes
12.25m
Montana
19.
So
Terrell Womack
12.21m
Weber State
20.
Fr
Justean Landis
11.95m
Eastern Washington
Shot Put
- 4kg
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Erika McLeod
11.32m
PR
Montana
2.
Fr
Helena McLeod
10.81m
Northern Arizona
2.
So
Julia Grimm
10.81m
PR
Sacramento State
4.
Fr
Sara Murray
10.77m
PR
Northern Arizona
5.
Sr
Elizabeth Venzon
10.74m
PR
Sacramento State
6.
Sr
Nicole Stroot
10.29m
PR
Montana
7.
Fr
Ivie Eboigbodin
10.25m
PR
Sacramento State
8.
So
Emilia Del Hoyo
10.20m
SR
Sacramento State
9.
Sr
Bailey Woodbury
9.87m
Idaho State
10.
So
Mackenzie Pettit
9.73m
Northern Colorado
11.
So
Shayla Henderson
9.63m
Idaho State
12.
Sr
Jessica Chrisp
9.57m
Montana State
13.
Sr
Deandra Elcock
9.51m
Northern Colorado
14.
Jr
Jenna Dukovcic
9.15m
PR
Montana
15.
So
Claire Harris
8.37m
PR
Northern Colorado
16.
Sr
Kendra Hamm
8.28m
Eastern Washington
17.
Fr
Silke Berendse
7.99m
PR
Idaho
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Elizabeth Venzon
1.73m
PR
Sacramento State
2.
Jr
Tierra White
1.70m
PR
Eastern Washington
3.
Fr
Rechelle Meade
1.70m
Idaho
4.
Sr
Bailey Woodbury
1.67m
PR
Idaho State
5.
Jr
Tracy Gordon
1.67m
PR
Idaho State
6.
So
Isabel Waite
1.67m
PR
North Dakota
7.
So
Julia Grimm
1.64m
PR
Sacramento State
7.
Sr
Garazi Larrakoetxea
1.64m
Weber State
9.
So
Abbigael Brecht
1.64m
Weber State
9.
Sr
Katelyn Peterson
1.64m
Idaho
11.
Sr
Aubrey Hovland
1.61m
PR
North Dakota
12.
Sr
Jessica Chrisp
1.61m
SR
Montana State
13.
Fr
Shey Hannum
1.61m
PR
Montana State
14.
Jr
Kaitlyn Grunst
1.61m
Eastern Washington
14.
So
Annie Watts
1.61m
Weber State
16.
So
Emeri Larsen
1.56m
Weber State
16.
Jr
Candice Dominguez
1.56m
Sacramento State
16.
So
Sydney Pink
1.56m
Sacramento State
19.
Sr
Lakyn Connors
1.56m
Montana
20.
Jr
Carlie Haeffner
1.56m
Montana State
So
Mackenzie Pettit
NH
Northern Colorado
Fr
Jane Booth
NH
Montana
So
Lindsey Johnson
NH
Weber State
High Jump
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Erika McLeod
1.67m
PR
Montana
1.
Sr
Bailey Woodbury
1.67m
Idaho State
3.
So
Julia Grimm
1.64m
Sacramento State
4.
Sr
Elizabeth Venzon
1.61m
Sacramento State
4.
Sr
Nicole Stroot
1.61m
PR
Montana
4.
Sr
Jessica Chrisp
1.61m
Montana State
7.
So
Mackenzie Pettit
1.58m
Northern Colorado
8.
So
Shayla Henderson
1.55m
PR
Idaho State
8.
So
Emilia Del Hoyo
1.55m
Sacramento State
8.
Fr
Ivie Eboigbodin
1.55m
Sacramento State
8.
Sr
Kendra Hamm
1.55m
SR
Eastern Washington
12.
So
Claire Harris
1.52m
Northern Colorado
12.
Fr
Sara Murray
1.52m
PR
Northern Arizona
14.
Fr
Helena McLeod
1.49m
PR
Northern Arizona
15.
Sr
Deandra Elcock
1.46m
PR
Northern Colorado
16.
Fr
Silke Berendse
1.43m
Idaho
Jr
Jenna Dukovcic
NH
Montana
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Anandae Clark
4.14m
PR
Eastern Washington
2.
Jr
Danielle Brandon
4.04m
PR
Sacramento State
3.
So
Kyley Foster
3.99m
PR
North Dakota
4.
So
Elizabeth Prouty
3.89m
PR
Eastern Washington
5.
Sr
Erin Clark
3.79m
Eastern Washington
6.
Sr
Hayley Carbullido
3.79m
Sacramento State
6.
So
Isabella Calabrese
3.79m
Montana State
8.
So
Elizabeth Reichlinger
3.69m
PR
Idaho State
9.
Jr
Shealynn Wacaser
3.69m
PR
Weber State
10.
Sr
Carter Theade
3.69m
Montana State
11.
Jr
Claire Dalman
3.69m
PR
Montana
12.
Fr
Lara Buekens
3.54m
Weber State
12.
Fr
Mikayla Johnson
3.54m
North Dakota
12.
So
Carrie Jacka
3.54m
Montana
15.
So
Tiffany Finley
3.54m
PR
Montana State
16.
Sr
Karli Jelden
3.54m
Northern Colorado
17.
Sr
Siobhan Anderson
3.54m
Sacramento State
17.
Fr
Chloe Woest
3.54m
Idaho
19.
So
Cecilia Watkins
3.39m
Idaho
20.
Fr
Tessa Davis
3.39m
Sacramento State
21.
Fr
McKenna Dustin
3.39m
Idaho
21.
Fr
Aubrey Kessel
3.39m
PR
Montana State
Jr
Macey Weitz
NH
Eastern Washington
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Shanice McPherson
6.26m
PR
Northern Arizona
2.
Sr
Samantha Evans
6.22m
PR
Montana
3.
Fr
Rechelle Meade
6.01m
PR
Idaho
4.
Jr
Ta'Mara Richey
6.00m
PR
Portland State
5.
Jr
Erika McLeod
5.77m
SR
Montana
6.
Jr
Jamie Holliday
5.75m
Northern Colorado
7.
So
Abby Taylor
5.67m
Sacramento State
8.
Jr
Maegan McCurdy
5.64m
PR
Eastern Washington
9.
So
Nirie Boglino
5.64m
PR
Sacramento State
10.
Jr
Juliette Cossey
5.63m
PR
Northern Colorado
11.
Jr
Brandi Williams
5.61m
PR
Portland State
12.
Fr
Nia Powdrell
5.61m
Portland State
13.
Sr
Nicole Stroot
5.58m
SR
Montana
14.
Sr
Jessica Chrisp
5.56m
PR
Montana State
15.
So
Emilia Del Hoyo
5.50m
Sacramento State
16.
So
Emma Andrews
5.44m
Montana
17.
So
Dakota Divich
5.42m
Northern Colorado
18.
Fr
Talia Reza
5.42m
Weber State
19.
Jr
Megan Ralstin
5.39m
Montana State
20.
Sr
Bailey Woodbury
5.34m
Idaho State
21.
Fr
Hannah Coburn
5.32m
Montana
22.
Sr
Whitney Jackson
5.22m
Northern Colorado
23.
Fr
Ivie Eboigbodin
5.19m
Sacramento State
24.
Sr
Kendra Hamm
5.13m
Eastern Washington
25.
So
Kaitlyn Wayne
5.10m
Northern Arizona
Long Jump
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Erika McLeod
5.63m
Montana
2.
Sr
Elizabeth Venzon
5.55m
PR
Sacramento State
3.
So
Emilia Del Hoyo
5.51m
SR
Sacramento State
4.
Sr
Nicole Stroot
5.50m
Montana
4.
Sr
Bailey Woodbury
5.50m
Idaho State
6.
Sr
Jessica Chrisp
5.47m
Montana State
7.
Jr
Jenna Dukovcic
5.45m
PR
Montana
8.
Sr
Kendra Hamm
5.37m
PR
Eastern Washington
9.
Fr
Ivie Eboigbodin
5.30m
Sacramento State
10.
So
Claire Harris
5.26m
PR
Northern Colorado
11.
Sr
Deandra Elcock
5.25m
Northern Colorado
12.
Fr
Helena McLeod
5.22m
Northern Arizona
13.
Fr
Sara Murray
5.12m
PR
Northern Arizona
14.
Fr
Silke Berendse
4.98m
Idaho
15.
So
Shayla Henderson
4.96m
PR
Idaho State
16.
So
Mackenzie Pettit
4.93m
Northern Colorado
17.
So
Julia Grimm
4.86m
Sacramento State
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Samantha Evans
12.80m
PR
Montana
2.
Jr
Juliette Cossey
12.24m
PR
Northern Colorado
3.
So
Nirie Boglino
11.93m
PR
Sacramento State
4.
Jr
Arielle Walden
11.89m
PR
Montana
5.
So
Dakota Divich
11.87m
PR
Northern Colorado
6.
Sr
Faith Eruwa
11.81m
PR
Idaho
7.
Fr
Karina Moreland
11.78m
Idaho
8.
So
Truanne Roginske
11.34m
PR
Montana State
9.
Sr
Whitney Jackson
11.25m
PR
Northern Colorado
10.
Jr
Ta'Mara Richey
11.24m
SR
Portland State
11.
Fr
Jordyn Rauer
11.22m
PR
Idaho
12.
Jr
Megan Murphy
11.19m
Eastern Washington
13.
Jr
Erika McLeod
11.19m
PR
Montana
14.
Jr
Jamie Holliday
11.05m
Northern Colorado
15.
Sr
Garazi Larrakoetxea
10.94m
Weber State
16.
So
Carla Nicosia
10.91m
Montana
17.
So
Celia Halpin
10.72m
Southern Utah
18.
So
Emma Furth
10.68m
Eastern Washington
18.
So
Reed Richardson
10.68m
Idaho
20.
Jr
Megan Ralstin
10.59m
Montana State
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Brooke Andersen
20.32m
Northern Arizona
2.
Sr
Molly Griep
18.82m
SR
North Dakota
3.
Sr
Natasha Powell
18.25m
Weber State
4.
Jr
Hana Feilzer
18.10m
Montana
5.
Jr
Tiana Hatler-Stefick
17.78m
Northern Arizona
6.
Sr
Tyhana Cooper
17.75m
Sacramento State
7.
Sr
Jacqueline Verlanic
17.51m
PR
Montana State
8.
Sr
Samantha Hodgson
16.59m
PR
Montana
9.
So
Paris Flenoy
16.53m
PR
Eastern Washington
10.
So
Brittany Vielma
16.26m
Northern Arizona
11.
Sr
Callen Crawford
16.24m
Montana State
12.
Fr
Justean Landis
16.23m
PR
Eastern Washington
13.
Sr
Kolcie Bates
16.11m
Idaho
14.
Jr
Rachel Pott
16.01m
Northern Arizona
15.
Fr
Madison Doepker
15.91m
Eastern Washington
16.
So
Jessica Drady
15.85m
PR
North Dakota
17.
So
Samantha Lester
15.73m
Eastern Washington
18.
Fr
Lexi Stein-McAndrew
15.70m
PR
North Dakota
19.
Fr
Kylie Greenwell
14.75m
PR
Idaho State
20.
Sr
Samantha Nicholes
13.61m
Weber State
21.
Fr
Kayla Holmes
13.47m
Montana
22.
Fr
Kassie Neiwert
11.96m
Southern Utah
Fr
Lindsay Benson
FOUL
Montana State
Fr
Morgan Jones
FOUL
Sacramento State
So
Jelaia Jones
FOUL
Sacramento State
Pentathlon Score (Indoor)
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Erika McLeod
3955
PR
Montana
2.
Sr
Nicole Stroot
3776
PR
Montana
3.
Sr
Bailey Woodbury
3666
PR
Idaho State
4.
Sr
Elizabeth Venzon
3656
PR
Sacramento State
5.
Sr
Jessica Chrisp
3592
SR
Montana State
6.
So
Emilia Del Hoyo
3527
SR
Sacramento State
7.
So
Shayla Henderson
3386
PR
Idaho State
8.
So
Claire Harris
3323
PR
Northern Colorado
9.
Sr
Deandra Elcock
3309
Northern Colorado
10.
Fr
Ivie Eboigbodin
3273
PR
Sacramento State
11.
So
Mackenzie Pettit
3248
Northern Colorado
12.
Fr
Sara Murray
3208
Northern Arizona
13.
Sr
Kendra Hamm
3201
Eastern Washington
14.
Fr
Helena McLeod
3181
Northern Arizona
15.
So
Julia Grimm
3027
Sacramento State
16.
Fr
Silke Berendse
2831
PR
Idaho
17.
Jr
Jenna Dukovcic
2482
Montana
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
41170 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Big Sky Indoor Championships
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Big Sky Indoor Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2024
2
2023
1
2020
1
1
2019
1
2
2018
1
1
2017
1
2
2016
1
2
2015
1
1
2014
1
2
2013
1
3
2012
1
2
2011
2
1
2
2
2010
1
1
2009
1
1
Show 11 more
Hashtags
#big-sky
#indoor-championships
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!